top of page

מעון יום שיקומי - בית שלומית

מעון שיקומי לפעוטות בעלי צרכים מיוחדים המתגוררים באזור קריית מלאכי והסביבה. המעון מספק סביבה חינוכית-טיפולית מיטיבה לפעוטות הזקוקים לכך, תוך מתן מענה ולווי להוריהם.

1
2

מעון יום שיקומי "בית שלומית"

בית שולמית הינו מעון יום שיקומי המיועד לתינוקות ופעוטות מגיל חצי שנה עד גיל שלוש בעלי צרכים מיוחדים. כיום מתחנכים במעון 40 פעוטות המתחלקים לארבע כיתות, שתי כיתות רב נכותיות ושתי כיתות תקשורת. הפעוטות מתגוררים בקרית מלאכי, קריית גת, אשקלון, אשדוד, באר טוביה ולכיש. 

צוות המעון: כולל גננת ולצידה בכל גן שלוש סייעות מטפלות. בנוסף צוות המעון כולל אנשי טיפול ממקצועות הבריאות המתמחים בעבודה עם פעוטות בעלי צרכים מיוחדים וכולל פיזיותרפיסטיות, מרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, עובדות סוציאליות, מנתחת התנהגות, דיאטנית, מטפלת בתנועה, אחות, רכזת טיפולית ומנהלת. הצוות מסייע ומקדם את הילדים, כ"א עפ"י מצבו ויכולותיו. צוות מקצועות הבריאות מבצע טיפולים פרטניים וקבוצתיים כגון: "קבוצת ארוחת בוקר", קבוצת "רגע של נחת" ו"קבוצת גינון"  

התוכנית החינוכית טיפולית: במעון זוכה כל אחד מהפעוטות למענה טיפולי התואם את מצבו בתחומי התפתחות שונים: שפה, מוטוריקה, התפתחות רגשית והתנהגותית. בטיפול במסגרת הקבוצה ובטיפול האינדיבידואלי בכל אחד מהילדים, מושם דגש על יצירת תקשורת טיפולית חמה בין המטפלות והצוות המקצועי ובין הפעוטות.

בתחילת השנה נבנית לכל ילד תכנית שיקומית אישית והמבוססת על הערכה תפקודית ראשוניות המתבצעת סמוך לקליטתו של הילד במעון. ע"פ ההערכה, נקבעות  המטרות הטיפוליות ופרק זמן להשגתם. במהלך השנה אנו בודקים את תכנית הטיפול, את מידת התאמתה ויישום התוכנית ומשנים אותה במידת הצורך ובהתאם להתפתחותו של הילד. רבים מהפעוטות מתקשים בפעילות בסיסיות של אכילה ושתייה ועל כן מותאמת להם תכנית אכילה.

הדרכה וליווי: דגש מיוחד בעבודת המעון מושם על תכנית ליווי והדרכה של הצוות המקצועי והצוות החינוכי: נשות צוות מקצועות הבריאות והגננות מקבלות הדרכה שוטפת פרטנית מאנשי מקצוע ותיקים. בנוסף, מתקיימת  הדרכה קבוצתית ייעודית; באכילה ובשיטת הטיפול DIR. הצוות החינוכי (גננות ומטפלות) מקבלות הדרכה מצוות המטפלים ממקצועות הבריאות.

לצד ההדרכות, מתקיימת מסגרות ליווי נוספות האמורות לתת מענה למכלול הסוגיות הטיפוליות המלווה את העבודה המורכבת עם הילדים וההורים. המסגרות כוללות: אחת לחודש פגישת למידה של כל הצוות בנושאים שונים מתוך עולם העבודה, לדוגמא: עבודה עם הורים וטיפול מקוון בפעוטות. הרכזת הטיפולית מהווה כתובת מקצועית לכל התלבטות, שאלה והתייעצות  העולה בהתנהלות השוטפת. כמו כן, מתקיימים מפגשים פרטניים של הגננות עם עו"ס הכיתה ומפגש קבוצתי עם מנהלת המעון. אחת לחודש מתקיים יום הכשרה לסייעות בגנים.

בסדר העבודה הקבוע, לכל אשת טיפול "יום התערבות במעון" - יום בו היא נכנסת לכיתה לאורך כל היום במטרה לסייע, ללמד, להתחבר לצוות החינוכי ולפקח על ביצוע התוכנית הטיפולית הייחודית לכל ילד. 
עבודה עם ההורים: אנו רואים בהורי הילדים שותפים מרכזיים לעבודה הטיפולית. עמדתנו היא שיש חשיבות רבה בעבודה עם הורים ועל כן אנו מעודדים הגעה של ההורים אל המעון. ההורים שותפים לבניית התוכנית הטיפולית של הילד  הם מוזמנים לפגישת אישיות בתחילת שנת הלימודים, באמצע השנה ופגישת סיכום עם כל הצוות. אנו מזמינים את ההורה לקבל הדרכה אחת לשבועיים ע"י עובדת סוציאלית. בנוסף, כל מטפל מהצוות הטיפולי, פוגש את ההורה לפחות שלוש פעמים במהלך השנה להדרכה פרטנית.

במהלך השנה קיימנו מספר ערבי הדרכה להורים כגון: מפגש זכויות ומפגש בנושא אכילה. תוכננה קבוצת הדרכה ותמיכה של הורי המעון אך הקבוצה התבטלה לצערנו, בשל משבר הקורונה. 

המבנה והחצרות: המעון נמצא בלב קריית מלאכי וכולל בתוכו ארבע כיתות לימוד, חדרי טיפול, משרדים, חללים רב תכליתיים ושלוש חצרות. המעון הינו רחב ידיים מאוד, צבעוני, חמים ומזמין. הושקעו מאמצים ומשאבים רבים להתאים את מבנה המעון על כל חלליו לצרכיהם ההתפתחותיים של הפעוטות. לדוגמא במסדרונות נתלו מתקני משחק.  המתקנים. מתוכננים בצורה מושכת לעין ותלויים בגובה הפעוטות כך שניתן לבצע פעילות טיפולית גם במעבר בין חלל לחלל. אנו מאמינים כי סביבה מטופחת, המותאמת לילדים וצרכיהם, תורמת להתפתחותם של הילדים כמו גם לרווחה הנפשית של הוריהם, ולכן הושקעו משאבים רבים לטיפוח מראה המעון.


פרטי התקשרות:
מזכירות: 086493843
מייל:   naamaf@yachdav.org.il

bottom of page